Lieň sliznatý

Doba hájenia: 15.3. - 31.5.

Lovná miera: 25cm

 Popis: Lieň sliznatý dorastá do veľkosti 600 mm a hmotnosti 8 kg. Ako všetky kaprovité ryby má lieň sedem plutiev. Párové – umiestnené na spodnej časti tela, a to prsné(pectorálne) a brušné(ventrálne) a nepárové – chrbtová(dorzálna), chvostová(kaudálna) a ritná(análna). Plutvy sú hladké, zaokrúhlené, chvostový násadec je pomerne hrubý. V okolí úst má jeden pár fúzov. V pažeráku má uložené takzvané pažerákové zuby(nie sú to pravé zuby), ktorými čiastočne rozomieľa hrubšiu potravu.

 

Koža rýb podobne ako u vyšších živočíchov sa skladá z dvoch základných vrstiev: vrchná vrstva – vlastná pokožka a spodná vrstva – zamša.

 

V koži rýb sa neustále vytvára sliz, ktorý má v živote rýb mimoriadny význam. Robí rybu hladkou, čím jej pomáha ľahšie prenikať cez pomerne hustú vodu a znemožňuje parazitom uchytiť sa na koži rýb. Preto treba zaobchádzať s rybami naozaj šetrne. Keď na poškodených miestach stratia sliz, vedie to spravidla k napadnutiu rýb rôznymi príživníkmi.

 

Čo sa týka lieňa, telo má pokryté pevne sediacimi drobnými šupinami. Sú prekryté hrubou vrstvou slizu. Na prvý pohľad to vyzerá, akoby ryba bola bez šupín. Jeho zafarbenie závisí od prostredia, v ktorom žije. Boky tela má najčastejšie sfarbené do zelena a dúhovky očí načervenalé.